O autorze
Warszawianka i nowojorka. Redaktor Poland Today. Mój blog jest rejestracją wszystkiego, co fascynuje, ekscytuje i rozwściecza amerykańskie społeczeństwo, a zwłaszcza jego młodszą część. Stay tuned!

Obama o Janie Karskim - komunikat prasowy Białego Domu

Jan Karski zostanie odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem przyznawanym cywilom- Prezydenckim Medalem Wolności. Oto tłumaczenie fragmentu komunikatu prasowego - uzasadnienie odznaczenia przez Prezydenta Obamę.

“Musimy opowiedzieć naszym dzieciom jak to się stało, że przyzwolono na takie zło - że tyle osób poddało się swoim najczarniejszym instynktom, że tylu innych milczało. Ale opowiedzmy też naszym dzieciom o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wśród nich był Jan Karski - młody polski katolik- który był świadkiem wprowadzania Żydów do wagonów przeznaczonych dla bydła, który widział zabijanie, który przekazywał prawdę, aż do samego Prezydenta Roosevelta. Mineło ponad dziesięć lat od kiedy Jan Karski odszedł. Lecz dziś mam zaszczyt ogłosić, że tej wiosny nadam mu najwyższe amerykańskie cywilne odznaczenie - Prezydencki Medal Wolności.” (tekst komunikatu)

Apel o emisję 'Raportu Karskiego' W TVP na Facebooku

Odznaczenie to owoc pracy Kościuszko Foundation, Jan Karski Centennial Campaign - kampanii stulecia narodzin Jana Karskiego, powołanej z inicjatywy Muzeum Historii Polski.

Zobacz też:
"12 'lubię to Karskiego vs 2 miliony podpisów pod petycją w sprawie TV Trwam"
'Karski pośmiertnie odznaczony przez Obamę"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...